SENAST UPPDATERAT !
PÅ GÅNG !

torsdag 19 april 2018

STYRELSEMÖTE S0MMARPLANERING torsdag 26 april

DATUM: torsdag 26 APRIL 2018
TID: 18.30
PLATS: DALA LÅS & LARM-Trotzgatan 8  FALUN
DAGORDNING:
                               KM  Mete
                               Torsdagsmete
                               Tjejmete                    
                               Pröva  på  mete
                               Kollo på  Hellmansö
                               Falumästerskap mete
                               6  timmars mete
                               Övriga  frågor

Tävlingsledare, medlemmar i kommiteer och övriga intresserade  brainstormar inför sommarsäsongen.

VÄLKOMNA

tisdag 3 april 2018

RESULTAT PÅSKLOVSNAPPET

Det av hårt väder uppskjutna Sportlovsnappet genomfördes under betydligt gynnsammare former under Påsklovet.

RESULTAT


FLICKOR 0-10 ÅR

293 gram NELLIE BJÖRKMAN
220           FRIDA
134           FIDELI NORRSTRÖM
111           ALMA NORRSTRÖM


POJKAR 0-10 ÅR

84  gram  ALFRED FRISK
65             DAVID NORRSTRÖM
60             ALEX WIADEMY
46             ANTONI WIADEMY
23             EMIL ARNELL
0               ANDRE FRISK


POJKAR 11-18 ÅR

421 gram  GUNNAR NYKVIST
  13            ELIS OTTVALL
    0            SAMUEL FLODTRÖM



SOLABBORRE
Invasiv art vanlig i Nordamerika samt delar av Europa (bland annat Danmark). Söker sig gärna längs Daläven upp till de stora sjöarna i Dalarna där den trakasserar och skrämmer iväg  småväxt abborre under Påsklov och andra större högtider med friluftsaktiviteter på agendan. Särskilt aktiv under soliga, molnfria och vindstilla dagar när den känner vittringen av varm mjölkchoklad och limpsmörgås.





tisdag 20 mars 2018

PÅSKLOVSNAPPET- Pimpeltävling för skolungdom



EFTERSOM SPORTLOVSNAPPET BLÅSTE ALL VÄRLDENS VÄG GÖR VI ETT NYTT FÖRSÖK ATT TROTSA VÄDERGUDARNA UNDER PÅSKLOVET. 

FÖRÄLDRAR OCH ANHÖRIGA, SLÄKT OCH VÄNNER ÄR HJÄRTLIGT VÄLKOMNA ATT ASSISTERA VÅRA YNGSTA STORFISKARE. 


söndag 11 mars 2018

" VI HAR ETT RESULTAT "


Falumästerskapet i pimpel 2018-03-11





Herrsenior


Plac.
Namn
Förening
Vikt (g)
1
Mikael Engvall
NGF
6995
2
Thomas Larsson
Sveg SFK
6325
3
Martin Södergårds
Woxnadalens SFK
6280
4
Per Nilsson
NGF
6010
5
Stefan Engblom
Silverfiskarna
5476
6
Stefan Stark
Fyra fiskar
5264
7
Christoffer Holmqvist
NGF
4992
8
Janne Fredriksson
OSFK
4962
9
Jesper Dyberg
NGF
4866
10
Olle Eriksson
NGF
4684
11
Jan Rönnbäck
Falubygdens SFK
4626
12
Mats Larsson
Gnesta SFK
4574
13
Anders Axelsson
OSFK
4490
14
Henrik Bengtsson
FK Knallen
4374
15
Tobbe Toresson
FK Skinnkroken
4270
16
Börre Omang
Falubygdens SFK
4042
17
Henrik Persson
FK Skinnkroken
3822
18
Christoffer Carlsson
Grängesfirren
3714
19
Daniel Göransson
NGF
3660
20
Torbjörn Asph
AFK Flugan
3604
21
Peter Pistol
Degerfors
3542
22
Stefan Gren
OSFK
3524
23
Rolf Taskinen
Gnesta SFK
3478
24
Peter Fakt
Falubygdens SFK
3394
25
Anders Ekh
FK Knallen
3322
26
Stefan Johansson
Lingheds SFK
3234
27
Bengt Wulf
FK Knallen
3214
28
Niklas Olmyr
SK Glimma
3208
29
Pierre Kumlin
SFK Baltzar
3168
30
Daniel Rappok
Guldkroken
3154
31
Rickard Åstrand
SFK Baltzar
3150
32
Robert Jönsson
FK Balans
3112
33
Erik Södergårds
Woxnadalens SFK
3082
34
Björn Widerberg
Täby PF
3044
35
Jonas Gustafsson
Borlänge SFK
3028
36
Janne Frisk
Grängesfirren
2942
37
Mikael Wiberg
Forserums SFK
2910
38
Micke Alsing
AFK Flugan
2766
39
Christer Skan
Jössefiskarna
2752
40
Simon Laago
Habo SFK
2742
41
Henrik Arp
Floda SF
2712
42
Hampus Göransson
OSFK
2702
43
Henrik Wahlgren
Guldkroken
2650
44
Mikael Danielsson
OSFK
2636
45
Robert Pettersson
Guldkroken
2614
46
Daniel Eriksson
Sveg SFK
2604
47
Stefan Barenfeld
Iggesunds SFK
2584
48
Jörgen Axenmo
Gotlands SFK
2560
49
Jocke Eriksson
NGF
2544
50
Victor Gustavsson
Fyra fiskar
2534
51
Ove Westerholm
Torshälla SFK
2488
52
Nicklas Gustavsson
NGF
2484
53
Jörgen Johansson
FK Fenan
2482
54
Patrik Carlsson
FK Jokers
2462
55
Jari Taskinen
Torshälla SFK
2442
56
Andreas N Möller
FK Knallen
2426
58
Henrik Stenberg
Habo SFK
2358
57
Remi A Dahl
SFK Pimpel Sör
2336
59
Micke Molander
Täby PF
2304
60
Berndt Berggren
Borlänge SFK
2300
61
Jocke Eriksson
Täby PF
2272
62
Emil Löfgren
FK Knallen
2242
63
Ola Severinsson
Ingelstad SFK
2212
64
Andreas Forsblom
Woxnadalens SFK
2166
65
Jonas Granström
Fyra fiskar
2028
66
Nadu Preducic
Njudungsfiskarna
2024
67
Tommy Wadlund
Leksandsfirren
2024
68
Jimmy Lagergren
Tärnan
1978
71
Jimmy Westman
FK Knallen
1970
69
Fredrik Karlsson
Habo SFK
1960
70
Tomas Uzusienis
NGF
1936
72
Tomas Olsson
Degerfors
1860
73
Joakim Karlsson
Habo SFK
1826
74
Tall Hirsh
Habo SFK
1824
75
Niclas Björk
Habo SFK
1804
76
Vegard Rindal
SFK Pimpel Sör
1796
78
Lars Sandell
FK Balans
1760
77
Kim Preducic
Njudungsfiskarna
1708
79
Leif Lothström
Fyra fiskar
1616
80
David Heeringsson
Floda SF
1510
81
Peter Rosén
Habo SFK
1504
82
Tommy Lång
FK Knallen
1494
83
Martin-Tobias Folden
SFK Pimpel Sör
1476
84
Adam Bergkvist
Täby PF
1392
85
Johnny Nilsson
SK Glimma
1316
86
Lucian Iurac
SFK Pimpel Sör
1296
87
Calle Axelsson
Habo SFK
1164
88
Göran Nilsson
SK Glimma
1092
89
Andreas Törneklint
SK Glimma
1068
90
Mikael Andersén
FK Knallen
1046
91
Mikael Törneklint
SK Glimma
1042
92
Rasmus Leppänen
Älekulla SFK
898
93
Mattias Wester
Älekulla SFK
842
94
Peter Johansson
Älekulla SFK
802
95
Fredrik Finnman
FK Klykan
800
96
Kai Lahtinen Idö
Torshälla SFK
788
97
Jimmy Sjöberg
Torshälla SFK
594
98
Niklas Rehn
Borlänge SFK
552
99
Tobias Erlandsson
SK Glimma
550
100
Markus Ersbjörs
Borlänge SFK
510
101
Dennis Johansson
Älekulla SFK
360
102
Per Alexandersson
Kinnarps HFK
222
103
Jonas Elfstrand
Woxnadalens SFK
0
104


Ovägd
105


Ovägd
106


Ovägd
107


Ovägd
108


Ovägd
109


Ovägd
110


Ovägd
111


Ovägd
112


Ovägd

Herrveteran


Plac.
Namn
Förening
Vikt (g)
1
Lars Gullstrand
Lingheds SFK
7315
2
Per Häll
NGF
6030
3
Karl-Olof Wikström
Smedjebacken SFK
5344
4
Krister Bergman
Smedjebacken SFK
5282
5
Janne Funestig
Grängesfirren
5168
6
Anders Milton
Stångådalens SFK
4598
7
Tommy Andersson
OSFK
4316
8
Robert Horvat
Gnesta SFK
4154
9
Roland Nyqvist
Grängesfirren
4058
10
Per Göransson
OSFK
3892
11
Ulf Eriksson
NGF
3654
12
P-O Eriksson
NGF
3568
13
Anders Bäcklund
Lingheds SFK
3524
14
Mats Öjes
FK Skinnkroken
3410
15
Rolf Andersson
Sveg SFK
3346
16
Lars Jansson
Falubygdens SFK
3266
17
Håkan Grufman
Grängesfirren
3242
19
Peter Alm
FK Klykan
3218
18
Jörgen Andersson
Falubygdens SFK
3166
39
Thomas Jansson
Grängesfirren
3110
38
Bengt Forsling
SFK Ycklaren
3088
37
Lennart Forsling
SFK Ycklaren
3020
36
Börje Andersson
Grängesfirren
3002
35
Nils Lovén
NGF
3000
34
Peter Nilsson
Grängesfirren
2988
33
Mats Åkesson
Stångådalens SFK
2982
32
Ture Fransson
Falubygdens SFK
2980
31
Dan Ersbjörs
Borlänge SFK
2898
30
Danne Eriksson
Sundsjöfiskarna
2892
29
Peter Olsson
Stångådalens SFK
2664
28
Sven Andersson

2626
27
Hannu Södersved
Fagersta
2606
26
Lars Bengtsson
SK Glimma
2422
25
P-A Nyberg
Woxnadalens SFK
2404
24
Håkan Dahlström
Stångådalens SFK
2362
23
Peter Wiktorsson
SFK Baltzar
2302
22
Peter Andersson
Torshälla SFK
2300
21
I S
FK Knallen
2274
20
Kent Persson
SFK Ycklaren
2252
40
Jonny "Fäsa"
OSFK
2126
41
Hans Wikström
SK Glimma
2116
42
Tomas Johansson
SFK Baltzar
2066
43
Anders Dyplin
Gotlands SFK
2044
44
Jonny Skoglund
NGF
2034
45
Tommy Fransson
FK Klykan
2026
46
Rolf Emanuelsson
Stångådalens SFK
2006
47
Tommy Elfving
Borlänge SFK
1972
48
Göte Sjölin
OSFK
1922
49
Dinne Svensson
FK Knallen
1858
50
Stig Enström
Älvkroken
1840
51
Bengt Bäckstrand
Habo SFK
1796
52
Nils Ekbom
NGF
1794
53
Per Johansson
SFK Baltzar
1784
54
Kent Lövgren
Tunabygdens SFK
1738
55
Hans Bjurström
Borlänge SFK
1574
56
Göran Sandell
Torshälla SFK
1544
57
Bertil Eriksson
OSFK
1512
58
Lars Sääf
Fagersta
1454
59
Göran Fors
NGF
1440
60
Ove Jonsson
SFK Flugan
1332
61
Benny Bark
Borlänge SFK
1296
62
Thord Högberg
Borlänge SFK
1204
63
Göran Hjortbäcken
Stångådalens SFK
1096
64
Håkan Lindberg
Leksandsfirren
1036
65
Nils-Åke Stålros
Ingelstad SFK
990
66
Jan-Erk Söderberg
Borlänge SFK
980
67
Micael Glennfalk
Stångådalens SFK
866
68
Kjell Johansson
FK Fenan
690
69
Björn Johansson
Habo SFK
650
70
Sören Nilsson
Mullsjö SFK
452
71
Uffe Holmgren
Kvicksund
0
72


Ovägd
73


Ovägd
74


Ovägd

Äldre Herrveteran


Plac.
Namn
Förening
Vikt (g)
1
Rolf Nordqvist
NGF
5666
2
Penti Harmaala
NGF
3694
3
Lars Rinaldo
Katrineholm
3674
4
Ove Bodin
Gnesta SFK
3286
5
K-E Gustavsson
Smedjebacken
3154
6
Åke Sjölander
Triana
3074
7
S-O Holmberg
Smedjebacken
3000
8
Björn Svensson
FK Jokers
2952
9
Lars Wadlund
Leksandsfirren
2886
10
Rolf Åkerman
Grängesfirren
2860
11
Torbjörn Dalborg
Guldkroken
2840
12
Hans Magnusson
Sundsjöfiskarna
2654
13
Rainer Funestig
Grängesfirren
2584
14
Åke Norgren
Sandviken
2526
15
Bengt Engvall
Guldkroken
2478
16
Björn Borg
FK Jokers
2460
17
Rolf Lindh
Guldkroken
2406
18
Sigge Strid
Gullringen SFK
2398
19
Olavi Akonen
Fagersta
2212
20
Bertil Larsson
Täby PF
2212
21
Bengt Österholm
NGF
2178
22
Evert Lundin

2098
23
Bo Norrström
Falubygdens SFK
2094
24
Inge Björn
Jössefiskarna
2038
25
Kjell Hellström
Borlänge SFK
1818
26
Gfinn Gentcherenko
PRO
1766
27
Bengt-Ove Petterson
NGF
1708
28
Bernt Johansson
Falubygdens SFK
1694
29
Esbjörn Jansson
Vikmanshyttans SFK
1656
30
Nils Tunströmer
NGF
1644
31
Karl-Johan Nilsson
Borlänge SFK
1548
32
Conny Larsson
NGF
1476
33
Leif Wallin
Vikmanshyttans SFK
1310
34
Åke Wiklund
Borlänge SFK
1302
35
Anders Björck
NGF
1170
36
Ander Westman
FK Knallen
1148
37
Kurt Granath
Grängesfirren
1146
38
Lars Collin
Borlänge SFK
1016
39
Börje Berg
FK Knallen
874
40
Björn Bertilsson
Klykan
586
41


Ovägd
42


Ovägd
43


Ovägd
44


Ovägd

Damsenior


Plac.
Namn
Förening
Vikt (g)
1
Lotta Engvall
NGF
3306
2
Ulrika Johansson
Jössefiskarna
3256
3
Linda-Maria Lundin
Borlänge SFK
2904
4
Eva Mörlin
Falubygdens SFK
2686
5
Camilla I-Einarsson
FK Skinnkroken
2294
6
Carina Widerberg
Täby PF
2274
7
Malin Olofsson
AFK Flugan
1940
8
Jeanette Fick
SFK Pimpel Sör
1712
9
Anneli Nilsson
NGF
1696
10
Susanne Ivansson
FK Skinnkroken
1586
11
Emelie Ekberg
Säter
1252
12
Eva Johansson
AFK Flugan
1014
13
Mia Lundblad
Bjursås
716
14
Siv Fritz
Gnesta
628
15
Jessica Wilhelmsson
FK Skinnkroken
590
16
Anya Carlsson
Habo SFK
580

Damveteran


Plac.
Namn
Förening
Vikt (g)
1
Rosi Thörne
Borlänge SFK
2604
2
Anna-Lena Björkman
Lingheds SFK
2374
3
Margareta Björn
Jössefiskarna
1770
4
Maggan Stridh
Gullringens SFK
1562
5
Barbro Bergkvist
Lingheds SFK
1218
6
Yvonne Larsson
Guldkroken
934

Äldre Damveteran


Plac.
Namn
Förening
Vikt (g)
1
Monica Rytterlund
Södertälje SFK
3028
2
Ann-Kersti Norgren
Sandviken
2496
3
Gunnbritt Magnusson
Sundsjöfiskarna
1828
4
Kerstin Mattsson
Söderhamns TF
1704
5
Inger Åkerman
Grängesfirren
1246
6
Kristina Karlsson
FK Jokers
1134
7
Lisbeth Borg
FK Jokers
1062
8
Ellen Jonsson
Borlänge SFK
956
9
Lola Söderström
Guldkroken
746
10
Viveka Jernberg
Vikmanshyttans SPF
0

Äldre Herrjunior


Plac.
Namn
Förening
Vikt (g)
1
Filip Taskinen
Gnesta
1532
2
Erik Bjurström
Borlänge SFK
1504
3
Fabian Rosén
Habo SFK
1324
4
Linus Karlsson
Habo SFK
858

Yngre Herrjunior


Plac.
Namn
Förening
Vikt (g)
1
William Fakt
Falubygdens SFK
1816
2
Gunnar Nykvist
Falubygdens SFK
1414
3
William Berggren
Borlänge SFK
434














// Lars